An image.
An image.
Tuesday, July 17, 2018
The Rochester Sentinel
  • Monday, July 16, 2018 6:00 PM

    Swine show

    Gilts

    Class 1: Berkshire Gilts

    1. Brayden Unger-Overmyer

    2. Cheney Canada

    3. Chesnee Miller

    4. Chesnee Miller

    5. Kylie Haselby

    6. Brooke Nelson

    7. Christian Overmyer

    8. Tristyn Ragon

    9. Michael Leininger

    Champion Berk Gilt: Brayden Unger-Overmyer

    Reserve Champion Berk Gilt: Cheney Canada

  • Monday, July 16, 2018 11:00 AM

    2018 Open Class Winners

    Grand Champions

    Baked Goods: Sue Dove

    Candy & Snack Mix: Ellen King

    Food Preservation: Sandie Hazel

    Flowers: Karin Fowler

    Christmas At The Fair: Cindy Depyper

    Photography: Vivian Miller

    Quilting: Bernadette Pohlmann

    Needle Arts: Jenny Bauman

    Arts & Crafts: Jane Ricketts

    Category Winners

    Baked Goods

    Quick Bread

    Champion: Sue Dove

    Reserve Champion: Sue Dove

    Other Exhibitors: Barbara Shaw, Sandy Owens, Beverly Ramsey

     
  • Friday, July 13, 2018 11:00 AM

    Beef show

    Rate of Gain Champions

    Angus: Ginger Slisher – 3.57

    Dairy Steer: Kegan Lee – 3.69

    Chianina: Gavin Young – 2.08

    Maine Anjou: Kolyn Grossman – 2.70

    Polled Hereford: Caleb Gardner – 3.69

    Simmental: Caleb Gardner – 4.71

    Crossbred: Jadyn Field – 3.58

    Charolais: Grant Nelson – 3.29

    Shorthorn: Maria Hunting – 2.76

    Market Heifer: Caleb Gardner – 1.49

    Belted Galloway: Alexa Finke – 2.08

  • Thursday, July 12, 2018 12:00 PM

    Sheep show

    Hampshire Ewe

    Class 1

    1. Olivia Jones

    2. Calloway Burns

    3. Haley Backus

    Champion Hampshire Ewe: Olivia Jones

    Reserve Hampshire Ewe: Calloway Burns

    County born and raised Ewe: Olivia Jones

  • Wednesday, July 11, 2018 1:00 PM

    Equitation

    Assisted Lead Line Equitation, Any Seat

    April McGuire, Champion

    Assisted Lead Line Pleasure, Any Seat

    April McGuire, Champion

    Walk / Trot Equitation Any Seat, Grades 3, 4, & 5

    Kylie Haselby, Champion

    Hailey Crissinger, Reserve Champion

    Makinzee Johnston, Third

  • Tuesday, July 10, 2018 6:00 PM

    Showmanship – Hunter Type

    Senior Hunter Type

    Jessa Wilhelm Champion

    Emma Faris Reserve

    Ashley Haselby Blue Honors

    Aubrey Dague Blue Honors

    Audrey Lamb Blue Honors

     
  • Tuesday, July 10, 2018 5:00 AM

    Commercial Turkey

    Bronze

    Evan Cohagan, blue, champion, grand champion

    Haley Jones, blue

    White

    Evan Cohagan, blue

    Abigail Owens, blue

    Roland Reichard, red

    Roland Reichard, blue, reserve champion, reserve grand champion

     
  • Monday, July 9, 2018 3:00 PM

    Click photo for more fair photos.

  • Friday, July 6, 2018 12:00 AM

    Achievement Record

    Evan Cohagan, Grades 6-12, Blue, Champion, Grand Champion.

    Amanda Evers, Grades 6-12, Blue.

    Abigail King, Grades 6-12, Blue, Reserve Champion, Reserve Grand Champion.

1
Looking for something older? Try our archive search
GO
CONTACT US
118 E Eighth St. P.O. Box 260
Rochester, IN 46975
Office: (574) 223-2111
HOURS
Monday - Friday: 8:00 a.m. - 4:00 p.m.
MAP
CHANNELS
Software © 1998-2018
1up! Software, All Rights Reserved.