Rabbit show

Jersey Wooly

Blue Otter

1. Kolyn Grossman, BOB

American Sable

Standard

1. Caden Egner, BOB, Reserve 4-class

Holland Lop

Sable Point Senior Buck

1. Austin Crill

Chestnut Senior Buck

2. Addie Nelson

Junior Buck Tort

1. Addie Nelson

Senior Doe Tort

1. Addie Nelson, BOB

Junior Doe Broken Tort

1. Addie Nelson

Senior Buck Broken Tort

1. Austin Crill

2. Addie Nelson

Dwarf Hotot

Black Senior Doe

1. Aiden Elliott, BOB

Black Senior Buck

1. Aiden Elliott

Rex

Otter Senior Buck

1. Brooke Nelson

Castor Senior Buck

1. Brooke Nelson

Broken Senior Doe

1. Brooke Nelson

Lynx Senior Doe

1. Brooke Nelson, BOB

Polish

Broken Senior Buck

1. Austin Crill, BOB

Broken Junior Doe

1. Amanda Evers

Blue Junior Buck

1. Amanda Evers

Mini Satin

Otter Black

1. Vivian Miller, BOB

Mini Rex

Black Senior Doe

1. Ava Taylor

Himi Junior Buck

1. Raelyn Gibbs

Himi Junior Doe

1. Kadence Bradley, BOB, Best 4-class, Best in Show

Mini Lop

Broken Senior Doe

1. Hunter Taylor, BOB

Chestnut Senior Buck

1. Kaleb Howard-See

Chestnut Senior Doe

1. Kaleb Howard-See

Solid Junior Doe

1. Levi Border

Satin

Broken Junior Doe

1. Mckenzie Craft

Broken Senior Doe

1. Aiden Elliott

Solid Junior Doe

1. Maci Bautista, BOB

English Spot

Black Senior Doe

1. Brooke Nelson

2. Brooke Nelson

Black Senior Buck

1. Brooke Nelson, BOB

Silver Fox

Black Junior Buck

1. Addie Nelson

Black Junior Doe

1. Addie Nelson

Black Senior Buck

1. Addie Nelson, BOB

New Zealand

Junior Buck

1. Evan Cohagan

6/8 Doe

1. Evan Cohagan

Senior Doe

1. Evan Cohagan, BOB, Reserve 6-class

Silver Marten

Black Senior Doe

1. Kadence Bradley, BOB

2. Raelyn Gibbs

3. Whitley Barkman

Blue Senior Doe

1. Kadence Bradley

Chocolate Senior Buck

1. Kadence Bradley

Sable Senior Doe

1. Raelyn Gibbs

French Lop

Chestnut Senior Buck

1. Kaleb Howard-See

Solid Senior Doe

1. Bryleigh Towell, BOB

Cinnamon

6/8 Doe

1. Kaillie Woods, BOB, Best 6-Class, Reserve Best in Show

Junior Buck

1. Kenna Woods

2. Kaillie Woods

Senior Doe

1. Kenna Woods

2. Kenna Woods

Californian

Senior Buck

1. Kaillie Woods, BOB

2. Kaleb Howard-See

3. Kaleb Howard-See

Kaleb Howrd-See – DQ

Senior Doe

1. Kenna Woods

2. Kaleb Howard-See

6/8 Buck

1. Raelyn Gibbs

2. Addie Nelson

6/8 Doe

1. Addie Nelson

2. Raelyn Gibbs

3. Kadence Bradley

Junior Buck

1. Addie Nelson

Netherland Dwarf

Orange Senior Doe

1. Kylah Towell

Orange Senior Buck

1. Brooke Nelson

Chinchilla Senior Buck

1. Brooke Nelson

Chestnut Senior Buck

1. Carter Moss

2. Brooke Nelson

3. Kylah Towell

Sable Marten Senior Buck

1. Brooke Nelson

Himilayan Senior Buck

1. Emmalie Grossman, BOB, BOG, BOV

Himilayan Senior Doe

Brooke Nelson – DQ

Dutch

Blue Junior Buck

1. Bryleigh Towell

Blue Senior Doe

1. Bryleigh Towell

Blue Senior Buck

1. Bryleigh Towell

Tort Senior Doe

1. Bryleigh Towell

Tort Senior Buck

1. Bryleigh Towell

Gray Junior buck

1. Bryleigh Towell

Chocolate Senior Doe

1. Bryleigh Towell, BOB

2. Bryleigh Towell

3. Bryleigh Towell

4. Hunter Taylor

Rabbit Results 2018

Showmanship

Beginner winner: Carter Moss

Honor Group: Ava Taylor, Addy Nelson, Alexis Haughs, Avarie Montel, Aiden Elliott

Junior winner: Amanda Evers

Honor Group: Brooke Nelson

Senior winner: Evan Cohagan

Honor Group: Kenna Woods

Master Winner: Whitley Barkman

Honor group: Evan Cohagan, Kaillie Woods

Best of Breed Champions

New Zealand: Evan Cohagan

Silver Fox: Addie Nelson

Satin: Maci Bautista

French Lop: Bryleigh Towell

American Sable: Caden Egner

Cinnamon: Kaillie Woods

Californian: Kaillie Woods

Dutch: Bryleigh Towell

Netherland Dwarf: Emmalie Grossman

Silver Marten: Kadence Bradley

English Spot: Brooke Nelson

Jersey Wooly: Kolyn Grossman

Mini Rex: Kadence Bradley

Rex: Brooke Nelson

Holland Lop: Addie Nelson

Mini Lop: Hunter Taylor

Mini Satin: Vivian Miller

Dwarf Hotot: Aiden Elliott

Polish: Austin Crill

Best 4-class Rabbit: Mini Rex, Kadence Bradley; Reserve American Sable, Caden Egner

Best 6-class Rabbit: Cinnamon, Kaillie Woods; Reserve New Zealand, Evan Cohagan

Reserve Best in Show: Kaillie Woods

Best in Show: Kadence Bradley

Meat Pens

1. Raelyn Gibbs

2. Evan Cohagan

3. Delaney Barkman

4. Evan Cohagan

5. Addie Nelson

6. Kadence Bradley

7. Raelyn Gibbs

8. Kadence Bradley

9. Aiden Elliott

10. Bryleigh Towell

11. Averie Montel

12. Brooke Nelson

13. Whitley Barkman

Single Fryers

1. Raelyn Gibbs

2. Kadence Bradley

3. Kadence Bradley

4. Raelyn Gibbs

5. Evan Cohagan

6. Whitley Barkman

7. Avarie Montel

8. Aiden Elliott

9. Evan Cohagan

10. Delaney Barkman

11. Claire Haney

12. Alexis Haughs

13. Addie Nelson

14. Brooke Nelson

15. Keith Haney

16. Bryleigh Towell

17. Austin Crill

18. Carter Moss

19. Carter Moss