2018 Open Class Winners

Grand Champions

Baked Goods: Sue Dove

Candy & Snack Mix: Ellen King

Food Preservation: Sandie Hazel

Flowers: Karin Fowler

Christmas At The Fair: Cindy Depyper

Photography: Vivian Miller

Quilting: Bernadette Pohlmann

Needle Arts: Jenny Bauman

Arts & Crafts: Jane Ricketts

Category Winners

Baked Goods

Quick Bread

Champion: Sue Dove

Reserve Champion: Sue Dove

Other Exhibitors: Barbara Shaw, Sandy Owens, Beverly Ramsey

Cookies

Champion: Jolinda Kerr

Reserve Champion: Sandy Owens

Other Exhibitors: Jean Cloud, Jeannie Rock, Sidney Berry, Ella Ramsey, Pam Jones

Pies

Champion: Sue Dove

Reserve Champion: Sue Dove

Other Exhibitors: Phyllis Schoonover, Phyllis Schoonover, Beverly Ramsey

Cakes

Champion: Karin Fowler

Reserve Champion: Sandy Owens

Other Exhibitors: Sue Dove

Mixes

Champion: Sandy Owens

Reserve Champion: Sue Geib

Other Exhibitors: Linda Swick

Candy Or Snack Mix

Fudge

Champion: Roberta Evans

Candy, Any other kind

Champion: Linda Screeton

Snack Mix

Champion: Ellen King

Reserve Champion: Barbara Shaw

Other Exhibitors: Jean Cloud, Barbara Shaw

Food Preservation

Vegetables

Champion: Jeannie Rock

Reserve Champion: Karin Fowler

Other Exhibitors: Jeannie Rock, Rick Gardner, Deb Gardner

Fruit

Champion: Sarah Straeter

Reserve Champion: Karin Fowler

Other Exhibitors –Rick Gardner, Deb Gardner

Pickled Foods/Salsa

Champion: Rick Gardner

Reserve Champion: Deb Gardner

Other Exhibitors: Karin Fowler, Karin Fowler

Jellies

Champion: Sandie Hazel

Jams & Preserves

Champion: Jeannie Rock

Reserve Champion: Jean Cloud

Other Exhibitors: Jeannie Rock, Sarah Straeter, Kathy Snipes

Dehydrated Foods

Champion: Karin Fowler

Reserve Champion: Karin Fowler

Other Exhibitors: Karin Fowler

Flowers

Single Flower

Champion: Linda Screeton

Reserve Champion: Christa Holloway

Other Exhibitors: Pam Jones, Linda Wade, Ruth Schneider, Ruth Schneider, Barbara Shaw, Sarah Biddinger, Karin Fowler, Tammy Vigar, Mary Ann Jones, Andy Liford, Deb Gardner

Fresh Flower Arrangement

Champion: Andy Liford

Reserve Champion: Linda Wade

Other Exhibitors: Pam Jones, Linda Wade, Linda Wade, Deb Bordner, Joann Shaffer, Ileen Howard, Mary Ann Jones, Christa Holloway, Ileen Howard

Dried Plant Arrangement

Champion: Linda Wade

Other Exhibitors: Linda Wade, Mary Ann Jones

Silk or Artificial Arrangement

Champion: Christa Holloway

Reserve Champion: Mary Ann Jones

Other Exhibitors: Sandra Campbell, Barbara Shaw, Barbara Shaw, Priscilla Nelson, Priscilla Nelson, Priscilla Nelson, Mary Ann Jones, Priscilla Nelson, Sue Geib

House or Garden Plant

Champion: Caleb Vigar

Reserve Champion: Christa Holloway

Other Exhibitors: Pam Jones, Sue Geib, Bob Gibson

House or Garden Plant Arrangement

Champion: Karin Fowler

Reserve Champion: Sue Geib

Other Exhibitors: Barbara Shaw, Joann Shaffer, Tammy Vigar, Deb Gardner

Terrarium or Fairy Garden

Champion: Karin Fowler

Reserve Champion: Sarah Biddinger

Christmas At The Fair

Ornament

Champion: Pricilla Nelson

Other Exhibitors: Pat Rodgers, Sandra Campbell, Karin Fowler, Karin Fowler, Pricilla Nelson, Phyllis Schoonover

Wreath

Champion: Kathy Snipes

Other Exhibitors: Pricilla Nelson, Pricilla Nelson

Other Christmas Item

Champion: Cindy DePyper

Other Exhibitors: Sue Dove, Priscilla Crill, Priscilla Nelson, Jeannie Rock, Priscilla Nelson, Heather Green

Photography

Color Prints

Champion: Deb Bordner

Reserve Champion: Deb Bordner

Black & White Salon

Champion: Michaela Slisher

Reserve Champion: Elizabeth Nicklaus

Other Exhibitors: Sarah Straeter, Carrie Craig, Christa Holloway

Color Salon

Champion: Vivian Miller

Reserve Champion: Christa Holloway

Other Exhibitors: Deb Bordner, Vivian Miller, Brian Johnson, Ruth Reese, Ruth Reese, Ruth Reese, Elizabeth Nicklaus, Sarah Straeter, Sarah Straeter, Sarah Straeter, Sandra Hoffarth, Michaela Slisher, Michaela Slisher, Kathy Snipes, Christa Holloway, Christa Holloway, Christa Holloway, Christa Holloway, Christa Holloway, Elizabeth Nicklaus, Sarah Straeter, Sarah Straeter

Quilting

Quilts - Hand Quilted

Champion: Jolinda Kerr

Other Exhibitors: Ellen Smith, Ellen Smith

Quilts - Machine Quilted Professionally

Champion: Bernadette Pohlmann

Reserve Champion: Nancy Krom

Other Exhibitors: Kay Horn, Kay Horn, Cindy Clauson

Other Quilted Item

Champion: Jolinda Kerr

Reserve Champion: Kathy Snipes

Needle Arts

Crocheted Item

Champion: Ellen Terry

Reserve Champion: Elizabeth Sheetz

Other Exhibitors: Ellen Terry, Ellen Terry, Ellen Terry, Parker Terry, Parker Terry, Parker Terry, Amber Helt, Amber Helt, Amber Helt,

Kathy Snipes, Marianne Kromkowski, Brenda Brown, Brenda Brown

Crocheted Afghan

Champion: Ellen Terry

Reserve Champion: Kathy Snipes

Knitted Item

Champion: Susie Marvel

Stitchery

Champion: Jenny Bauman

Crafts

Appliqued or Machine Sewn Item

Champion: Jolinda Kerr

Other Exhibitors: Sandra Hoffarth, Sandra Hoffarth, Bryana Slisher, Bryana Slisher, Bryana Slisher, Bryana Slisher

Tole Painting/Folk Art

Champion: Heather Green

Wearable Art

Champion: Priscilla Nelson

Other Exhibitors: Sandra Hoffarth, Sandra Hoffarth, Sandra Campbell, Jean Cloud, Jean Cloud, Jean Cloud

Fine Arts

Champion: Jane Ricketts

Reserve Champion: Jane Ricketts

Other Exhibitors: Sue Geib

Other Crafts

Champion: Pam Jones

Other Exhibitors: Lola Riddle, Joann Shaffer, Priscilla Nelson, Pam Jones, Pam Jones, Priscilla Nelson, Linda Swick, Dan McCarthy, Priscilla Nelson, Kathy Snipes, Stephenia Barkman, Bryana Slisher

Trash to Treasure

Champion: Julie Scales

Other Exhibitors: Sue Dove, Karin Fowler, Karin Fowler, Amber Helt, Priscilla Nelson, Priscilla Nelson, Priscilla Nelson, Linda Swick,

Kathy Snipes, Kathy Snipes

Adult Coloring Page

Champion: Ilene Howard

Other Exhibitors: Ruth Schneider