Swine show

Gilts

Class 1: Berkshire Gilts

1. Brayden Unger-Overmyer

2. Cheney Canada

3. Chesnee Miller

4. Chesnee Miller

5. Kylie Haselby

6. Brooke Nelson

7. Christian Overmyer

8. Tristyn Ragon

9. Michael Leininger

Champion Berk Gilt: Brayden Unger-Overmyer

Reserve Champion Berk Gilt: Cheney Canada

Class 2: Chester White Gilts

1. Brayden-Unger-Overmyer

2. Riley Jordan

3. Amanda Evers

4. Shayleigh Shriver

5. Cheney Canada

6. Shayleigh Shriver

Class 3: Chester White Gilts

1. Ashley Haselby

Champion Chester White Gilt: Brayden-Unger-Overmyer

Reserve Champion Chester White Gilt: Ashley Haselby

Class 4: Duroc Gilts

1. Ashley Haselby

2. Ady Harsh

3. Brady Beck

4. Delaney Barkman

5. Brayden Calvert

6. Wesley Lawson

Class 5: Duroc Gilts

1. Connor Sommers

2. Aiden Elliott

Champion Duroc Gilt: Connor Sommers

Reserve Champion Duroc Gilt: Ashley Haselby

Class 6: Hampshire Gilts

1. Max Sommers

2. Issiac Ramsey

3. Kane Finke

4. Chas Warpenburg

5. Kylie Haselby

Champion Hamp Gilt: Max Sommers

Reserve Champion Hamp Gilt: Issiac Ramsey

Class 7: Hereford Gilts

1. Blake Plummer

2. Issiac Ramsey

3. Blake Plummer

4. Amanda Evers

Champion Hereford Gilt: Blake Plummer

Reserve Champion Hereford Gilt: Issiac Ramsey

Class 8: Landrace Gilts

1. Ali Harsh

2. Alexa Finke

3. Ashley Haselby

Champion Landrace Gilt: Ali Harsh

Reserve Champion Landrace Gilt: Alexa Finke

Class 9: Poland China Gilts

1. Tyler Barton-Overmyer

2. Gary Plummer

3. Brady Beck

Champion Poland China Gilt: Tyler Barton-Overmyer

Reserve Champion Poland China Gilt: Gary Plummer

Class 10: Spot Gilts

1. Brant Beck

2. Olivia Jones

3. Shayleigh Shriver

4. Brayden Calvert

Class 11: Spot Gilts

1. Max Sommers

2. Adalynne Jordan

3. Tanner Krom

4. Max Harsh

5. Braden Krom

6. Ethan Lawson

Class 12: Spot Gilts

1. Brock Hizer

2. Rolanda Reichard

3. Christian Overmyer

4. Kylie Haselby

5. Chase Miller

6. Caleb Gardner

Champion Spot Gilt: Max Sommers

Reserve Champion Spot Gilt: Brant Beck

Class 13: Tamworth Gilts

1. Tyler Barton-Overmyer

2. Christian Overmyer

Champion Tamworth Gilt: Tyler Barton-Overmyer

Reserve Champion Tamworth Gilt: Christian Overmyer

Class 14: Yorkshire Gilts

1. Annie Harsh

2. Isabel Scales

3. Evan Harsh

4. Brock Hizer

Champion Yorkshire Gilt: Annie Harsh

Reserve Champion York Gilt: Isabel Scales

Class 15: Cross Gilts

1. Ali Harsh

2. Issiac Ramsey

3. McKenzie Craft

4. Abigail Owens

5. Skyler Painter

6. Sydney Haughs

7. Dalton Painter

Class 16: Cross Gilts

1. Max Sommers

2. Gavin Young

3. Maci Bautista

4. McKenzie Craft

5. Aiden Elliott

6. Annie Harsh

7. Sammi Shriver

Class 17: Cross Gilts

1. Isabel Scales

2. Sidney Nelson

3. Maci Bautista

4. Connor Sommers

5. Braden Krom

6. Kinzlee Kelly

7. Jesse Shriver

8. Alexis Haughs

Champion Light Weight Gilt: Isabel Scales

Reserve Champion Light Weight Gilt: Max Sommers

Class 18: Cross Gilts

1. Isabel Scales

2. Brant Beck

3. Jadyn Field

4. Hunter Shriver

5. Jerry Plummer

6. Maggie Smith

Class 19: Cross Gilts

1. Evan Harsh

2. Gary Plummer

3. Macee Hinderlider

4. Sydney Haughs

5. Bryce Lahman

6. Rolanda Reichard

Champion Heavy Weight Gilt: Evan Harsh

Reserve Champion Heavy Weight Gilt: Isabel Scales

Champion Crossbred Gilt: Evan Harsh

Reserve Champion Gilt: Isabel Scales

Litters

Class 20: Purebred Litters

1. Chesnee Miller

Grand Champion Litter: Chesnee Miller

Pair of Barrows

Class 21: Duroc Pairs

1. Brayden Calvert

2. James Gardner

Class 22: Spot Pairs

1. Chase Miller

Class 23: York Pairs

1. Kolyn Grossman

Champion Purebred Pair of Barrows: Kolyn Grossman

Reserve Champion Purebred Pair: Brayden Calvert

Class 24: Cross Pairs

1. Gavin Young

2. Zaine Young

3. Olivia Jones

4. Caleb Gardner

Class 25: Crossbred Pairs

1. Ashlynn Kline

2. Cameron Kline

3. Ali Harsh

4. Lilly Gerald

5. Kirsta Gardner

Champion Crossbred Pair of Barrows: Ashlynn Kline

Reserve Champion Crossbred Pair: Gavin Young

Barrows

Class 26: Berkshire Barrows 207-250 lbs.

1. Adalynne Jordan

2. Ady Harsh

3. Brant Beck

4. Hayley Backus

5. Issiac Ramsey

6. Skyler Painter

Class 27: Berkshire Barrows 259-286 lbs.

1. Lilly Gerald

2. Brayden Unger-Overmyer

3. Chesnee Miller

4. Dawson Overmyer

5. Chesnee Miller

6. Christian Overmyer

Champion Bershire Barrow: Adalynne Jordan

Reserve Champion Berk Barrow: Ady Harsh

Champion Co. Bred & Born Berk: Adalynne Jordan

Reserve Champion Co. Bred & Born Berk: Ady Harsh

Class 28: Chester White Barrows 203-296 lbs.

1. Chas Warpenburg

2. Aiden Elliott

3. Emmalie Grossman

4. Kensey McKee

Champion Chester White Barrow: Chas Warpenburg

Reserve Champion Chester Barrow: Aiden Elliott

Champion Co. Bred & Born Chester: Emmalie Grossman

Class 29: Duroc Barrows 218-259 lbs.

1. Connor Sommers

2. Ady Harsh

3. Ashlyn Foster

4. Ashley Haselby

5. Abigail Owens

6. Mia Overmyer

Class 30: Duroc Barrows 266-275 lbs.

1. Max Sommers

2. Ashlynn Kline

3. Zaine Young

4. Ady Harsh

5. Brayden Calvert

6. James Gardner

Class 31: Duroc Barrows 279-282 lbs.

1. Brady Beck

2. Caden Egner

3. Brayden Calvert

4. James Gardner

Champion Duroc Barrow: Max Sommers

Reserve Champion Duroc Barrow: Connor Sommers

Champion Co. Bred & Born Duroc: Max Sommers

Reserve Champion Co. Bred & Born Duroc: Ady Harsh

Class 32: Hampshire Barrows 220-287 lbs.

1. Connor Sommers

2. Annie Harsh

3. Tanner Krom

4. Aiden Elliott

5. Grant Clark

6. Emmalie Grossman

7. Kirsta Gardner

Champion Hampshire Barrow: Connor Sommers

Reserve Champion Hamp Barrow: Annie Harsh

Champion Co. Bred & BornHamp: Connor Sommers

Reserve Champion Co. Bred & Born Hamp: Annie Harsh

Class 33: Hereford Barrows 284-286 lbs.

1. Issiac Ramsey

2. Blake Plummer

Champion Hereford Barrow: Issiac Ramsey

Reserve Champion Hereford Barrow: Blake Plummer

Champion Co. Bred & Born Hereford: Issiac Ramsey

Reserve Champion Co. Bred & Born Hereford: Blake Plummer

Class 34: Landacre Barrows 184-275 lbs.

1. Ashley Haselby

2. Amanda Evers

Champion Landrace Barrow: Ashley Haselby

Reserve Champion Landrace Barrow: Amanda Evers

Champion Co. Bred & Born Landrace: Ashley Haselby

Reserve Champion Co. Bred & Born Landrace: Amanda Evers

Class 35: Poland China Barrows 190-290 lbs.

1. Braden Krom

2. Gavin Leininger

3. Kelsey McKee

4. Kinzlee Kelly

Champion Poland China Barrow: Braden Krom

Reserve Champion Poland Barrow: Gavin Leininger

Champion Co. Bred & Born Poland: Gavin Leininger

Class 36: Spot Barrows 184-233 lbs.

1. Tyler Barton-Overmyer

2. Mia Overmyer

3. Mariah Leininger

4. Wesley Lawson

5. Amanda Evers

Class 37: Spot Barrows 247-259 lbs.

1. Jadyn Field

2. Chas Warpenburg

3. Emmalie Grossman

4. Max Harsh

5. Chase Miller

6. Chase Miller

Class 38: Spot Barrows 262-296 lbs.

1. Marshall Finke

2. Gavin Young

3. Delaney Barkman

4. Tristyn Ragon

5. Christian Overmyer

Champion Sport Barrow: Jadyn Field

Reserve Champion Sport Barrow: Chas Warpenburg

Champion Co. Bred & Born Spot: Marshall Finke

Reserve Champion Co. Bred & Born Spot: Gavin Young

Class 39: Tamworth Barrows 195-277 lbs.

1. Brayden Unger-Overmyer

2. Tyler Barton-Overmyer

3. Grant Clark

4. Christian Overmyer

Champion Tamworth Barrow: Brayden Unger-Overmyer

Reserve Champion Tamworth Barrow: Tyler Barton-Overmyer

Champion Co. Bred & Born Tamworth: Brayden Unger-Overmyer

Reserve Champion Co. Bred & Born: Tyler Barton-Overmyer

Class 40: Yorkshire Barrows 217-259 lbs.

1. Ali Harsh

2. Marshall Finke

3. Annie Harsh

4. Evan Harsh

5. Luke Hunting

6. Max Harsh

Class 41: Yorkshire Barrows 273-287 lbs.

1. Macee Hinderlider

2. Cameron Kline

3. Jerry Plummer

4. Kolyn Grossman

5. Kolyn Grossman

Champion Yorkshire Barrow: Ali Harsh

Reserve Champion York Barrow: Marshall Finke

Champion Co. Bred & Born York: Marshall Finke

Reserve Champion Co. Bred & Born York: Macee Hinderlider

Class 42: Crossbred Barrows 174-219 lbs.

1. Max Sommers

2. Jerry Plummer

3. Zaine Young

4. Hayley Backus

5. Skyler Painter

6. Macee Hinderlider

7. Dalton Painter

Class 43: Crossbred Barrows 220-225 lbs.

1. Connor Sommers

2. Gavin Young

3. Jesse Shriver

4. Ethan Lawson

5. Kirsta Gardner

6. Caleb Gardner

Class 44: Crossbred Barrows 226-236 lbs.

1. Brayden Unger-Overmyer

2. Isabel Scales

3. Zaine Young

4. Bryce Lahman

5. Olivia Jones

6. Sammi Shriver

7. Sydney Haughs

Champion Light Wt. Barrow: Brayden Unger-Overmyer

Reserve Champion Light Wt. Barrow: Isabel Scales

Champion Co. Bred & Born Light Weight: Connor Sommers

Reserve Champion Co. Bred & born Light Wt.: Max Sommers

Class 45: Crossbred Barrows 238-245 lbs.

1. Ali Harsh

2. Brock Hizer

3. Olivia Jones

4. Brant Beck

5. Caleb Gardner

Class 46: Crossbred Barrows 246-255 lbs.

1. Ali Harsh

2. Isabel Scales

3. Kolyn Grossman

4. Wilson Smith

5. Grant Nelson

6. Wesley Lawson

7. Alexis Haughs

Champion Middle Weight Barrow: Ali Harsh

Reserve Champion Middle Weight Barrow: Ali Harsh

Champion Co. Bred & born MIddle Wt.: Ali Harsh

Reserve Champion Bred & Born Middle Wt.: Isabel Scales

Class 47: Crossbred Barrows 257-263 lbs.

1. Ashlynn Kline

2. Issiac Ramsey

3. Gavin Young

4. Tyler Barton-Overmyer

5. Gary Plummer

6. Lilly Gerald

7. Hunter Shriver

8. Abigail Owens

Class 48: Crossbred Barrows 264-273 lbs.

1. Evan Harsh

2. Sidney Nelson

3. Cameron Kline

4. Tanner Krom

5. Lilly Gerald

6. Grant Clark

7. Macee Hinderlider

Champion Light-Heavy Weight Barrow: Evan Harsh

Reserve Champion Light-Heavy Wt. Barrow: Sidney Nelson

Champion Co. Bred & Born Light-Heavy Wt.: Tanner Krom

Reserve Champion Co. Bred & Born Light Heavy Wt.: Gary Plummer

Class 49: Crossbred Barrows 274-280 lbs.

1. Ashlynn Kline

2. Cameron Kline

3. Maria Hunting

4. Annie Harsh

5. Riley Jordan

6. Bryce Lahman

7. Shayleigh Shriver

Class 50: Crossbred Barrows 285-330 lbs.

1. Brady Beck

2. Mackenzie Lahman

3. Mackenzie Lahman

4. Mia Overmyer

5. Kirsta Gardner

6. Brock Hizer

Champion Heavy Weight Barrow: Ashlynn Kline

Reserve Champion Heavy Weight Barrow: Cameron Kline

Champion Co. Bred & Born Heavy Weight: Brady Beck

Reserve Champion Co. Bred & Born Heavy Weight: Riley Jordan

Champion Crossbred Barrow: Evan Harsh

Reserve Champion Crossbred Barrow: Ashlynn Kline

Champion Co. Bred & Born Cross: Ali Harsh

Reserve Champion Co. Bred & Born Cross: Isabel Scales

Grand Champion Drive

Grand Champion Pair of Barrows: Ashlynn Kline

Reserve Grand Champion Pair of Barrows: Gavin Young

Grand Champion Gilt: Evan Harsh

Reserve Grand Champion Gilt: Isabel Scales

3rd Overall Gilt: Ali Harsh

4th Overall Gilt: Max Sommers

5th Overall Gilt: Max Sommers

Grand Champion Barrow: Evan Harsh

Reserve Grand Champion Barrow: Ashlynne Kline

3rd Overall Barrow: Connor Sommers

4th Overall Barrow: Max Sommers

5th Overall Barrow: Ali Harsh

Grand Champion Co. Bred & Born: Connor Sommers

Reserve Grand Champion Co. Bred & Born: Max Sommers

Showmanship

Beginner Showmanship

Beginner Showman: Max Harsh

Junior I Showmanship

Junior Showman: Sidney Nelson

Junior II Showmanship

Junior II Showman: Max Sommers

Senior Showmanship

Senior Showman: Cameron Kline

Master Showmanship

2018 Master Showman: Connor Sommers

Mini 4-H

Class 1: Mini’s

McKinley Burton

Mitchell Clark

Lyla Clauson

Jaxon Elliott

Gretchen Gardner

Terry Grossman

Shelby Haselby

Kaden Howard-See

Class 2: Mini’s

Samantha Jacobs

Isabella Jones

Kade Jones

Drew Lawson

Emmie Lowe

Kaira Luhnow

Mason Metzger

Class 3: Mini’s

Chaney Miller

Aisley Montel

Lyla Mow

Griffin Newton

Conner Overmeyer

Avari Ramsey

Harper Simpson